گزارش بوت کمپ هوش مصنوعی / ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۸

بوت کمپ هوش مصنوعی در دو روز و در تاریخ‌های ۱۳ و ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۸ در مکان کارخانه نوآوری و به سفارش همتک توسط پلتفرم نوآوری باز پرابلم برگزار شد. این بوت کمپ اهداف زیادی داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه مدل کسب و کار حول سرویس‌های هوش مصنوعی، تربیت تیم‌های کارآفرین برای فعالیت در حوزه هوش مصنوعی – یادگیری عمیق و توسعه پلتفرم‌های سرویس‌دهی در حوزه هوش مصنوعی اشاره کرد.
روز اول این رویداد با سخنرانی دکتر زرین‌بال از اعضای هیئت مدیره همتک آغاز شد. ایشان در ابتدای برنامه معرفی کوتاهی از همتک ارائه و درباره بوت کمپ و اهداف آن نیز صحبت کردند. در ادامه دکتر عمار جلالی منش، رئیس هیئت مدیره همتک ضمن خوش‌آمدگویی به شرکت‌کنندگان درباره برنامه‌های بوت کمپ و مسیری که قرار است هر فرد تا انتهای روز دوم طی کند صحبت کردند. ایشان همچنین اشاره کردند که تیم‌سازی و فراهم کردن گروهی که بتواند به خوبی به اهداف برسد جزو مهم‌ترین دستاوردهای این رویداد خواهد بود.

در ادامه برنامه روز اول، دکتر مهدی محمدی، دبیر محترم ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص وضعیت اکوسیستم استارتاپی ایران و پایین بودن چگالی همکاری در این فضا صحبت کردند. دکتر محمدی همچنین اعلام کردند که مطالعات انجام گرفته نشان از عدم وجود تمرکز تخصصی در بین شتاب‌دهنده‌ها دارد و این موضوع در آینده‌ای نزدیک باعث کاهش عمق اکوسیستم و همچنین کاهش رشد استارتاپ‌ خواهد شد. در انتهای صحبت‌ها دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال از یک گزارش جامع و کلان از حوزه‌های استارتاپی هوش مصنوعی رونمایی کردند. در انتهای بخش ابتدایی روز اول بوت کمپ، دکتر صادق بیجندی، معاون رئیس جهاد دانشگاهی و رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان از برنامه‌ها و روش‌هایی صحبت کردند که این سازمان در راستای اشتغال‌زایی به کار می‌برد. ایشان همچنین اعلام کردند که برنامه دارند تا در آینده‌ای نزدیک با شناسایی گپ‌ها و شکاف‌هایی که وجود دارد، ۱۰۰ شغل در سازمان‌های خرد ایجاد کنند.
روز اول بوت کمپ بعد از یک ساعت شبکه‌سازی و آشنا شدن شرکت‌کنندگان و منتورها با یکدیگر، با صحبت‌های دکتر مهدی خلیق رضوی، مدیر عامل همتک ادامه پیدا کرد. دکتر خلیق رضوی با ارائه اسلایدی درباره هوش مصنوعی و حوزه‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد صحبت کردند.

نمونه‌هایی از کسب و کارهایی که در سطح جهانی مشغول فعالیت هستند به همراه روش کار آن‌ها در این ارائه وجود داشت. در انتهای صحبت‌های مدیر عامل همتک، شرکت‌کنندگان به طرح سوال پرداختند. در ادامه، اولین پنل بوت کمپ هوش مصنوعی با حضور منتورها و با تمرکز بر جایگاه هوش مصنوعی در کشور برگزار شد. در این پنل ویدیوهایی از مسائل مطرح شده پخش شد تا شرکت‌کنندگان با این حوزه نیز آشنا شوند و بتوانند در ادامه مسیر با تمرکز بیشتری ایده‌پردازی کنند. بعد از گذشت تقریبا نیم ساعت از این پنل، دکتر امیر ناظمی، رئیس محترم سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز به جمع سخنرانان اضافه شدند. ایشان ضمن صحبت در خصوص چالش‌هایی که در حوزه ارسال پیامک انبوه وجود دارد ابراز امیدواری کردند که استارتاپ‌ها و نیروهای جوان و مستعد کشور بتوانند با استفاده از هوش مصنوعی راه‌کارهایی برای حل این چالش‌ها بدون نیاز به ایجاد دسترسی به محتوا ارائه کنند.

آقای ناظمی همچنین در خصوص بازاری که برای این ایده‌ها وجود دارد صحبت کردند و اطمینان دادند سازمان فناوری اطلاعات ایران در وهله اول به بررسی این ایده‌ها و طرح‌ها خواهد پرداخت و در صورت کارآمد بودن ایده و روش، همکاری را آغاز خواهد کرد. در پنل دوم از روز اول رویداد، مجددا ویدیوهایی از مسائل پخش شدند و شرکت‌کنندگان سوالات خود را مطرح کردند تا ابهامات رفع شوند. مسائل مطرح شده در بوت کمپ در حوزه‌های دارو، پیامک انبوه، اتصال شبکه فارغ‌التحصیلان به کار مناسب و قیمت‌گذاری کالاهای دست دوم و نو بود. در آخرین بخش از ارائه‌ها و سخنرانی‌های روز اول بوت کمپ، دکتر جلالی‌منش کارگاهی تحت عنوان «کار تیمی» برگزار کردند که به خوبی توانست تعامل را بین شرکت‌کنندگان شکل دهد و هیجان را به فضای بوت کمپ وارد کند. بعد از اتمام این کارگاه و تا انتهای روز اول، شرکت‌کنندگان با استفاده از بوم‌های کسب و کار در فضایی صمیمی تیم‌سازی کردند و برای روز دوم بوت کمپ که مهم‌ترین بخش‌ها در آن قرار داشت آماده شدند.

23 نوامبر 2018 ۰ دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.