مجله همتک, مقالات آموزشی

هوش مصنوعی در کشورهای در حال توسعه

اندرو انجی

اندرو انجی (Andrew Ng) موسس و رهبر Google Brain که به خاطر خدمات ارزنده‌ای که در حوزه آموزش هوش مصنوعی ارائه کرده بسیار نام‌آشناست،‌ دوره جدیدی را با عنوان «هوش مصنوعی برای همه» در کورسرا آغاز کرده است.

هوش مصنوعی در قرن اخیر جهش شگرفی در کشورهای توسعه‌یافته داشته‌ است و حوزه‌های بسیار زیادی از آموزش گرفته تا تولید و اقتصاد را در این کشورها متحول کرده است. اما با توجه به نقشی که هوش مصنوعی در به کارگیری ماشین به جای انسان ایفا می‌کند، سوال‌های فراوانی پیش‌روی کشورهای در حال توسعه می‌گشاید از قبیل اینکه: ورود هوش مصنوعی به کشورهای در حال توسعه چه نتیجه‌ای دارد؟ آیا خودکار شدن (automation) فرآیندها توسط هوش مصنوعی منجر به حذف نیروی انسانی و دامن زدن به بیکاری در این جوامع نمی‌شود؟ و در نهایت از تجربه هوش مصنوعی در کشورهای توسعه یافته چگونه می‌توان درس گرفت و نسخه‌ای قابل قبول برای کشورهای در حال توسعه پیدا کرد؟

اندرو انجی که پیشتر دوره‌های رایگان جذابی در کورسرا برای آموزش هوش مصنوعی برگزار کرده است،‌ این بار دوره‌ای با عنوان «هوش مصنوعی برای همه» طراحی کرده است. مخاطبان این دوره نه فقط افراد فنی دارای پیش‌زمینه درباره هوش مصنوعی٬ بلکه تمامی افراد یا بیزینس‌هایی را شامل می‌شود که هوش مصنوعی خواه ناخواه بر زندگی آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت. در هفته‌ی چهارم این دوره آموزشی که با عنوان «هوش مصنوعی و جامعه» می‌پردازد،‌ سرفصل‌های جالبی را مطرح می‌کند که عبارتند از:

  •  تصویر واقعی از هوش مصنوعی
  • تبعیض، تعصب و جانبداری
  • حملات مخالف علیه هوش مصنوعی
  • استفاده های نامناسب از هوش مصنوعی
  • هوش مصنوعی و اقتصادهای در حال توسعه
  • هوش مصنوعی و مشاغل

در این ویدیو قسمتی از این دوره با موضوع «هوش مصنوعی در کشورهای در حال توسعه» را مشاهده می‌کنید:

ورود هوش مصنوعی به کشورهای در حال توسعه

طبیعتا آگاهی از اثرات مثبت و منفی این تکنولوژی قرن حاضر نه تنها مفید بلکه برای همه ما ضروری است. در مبحث «هوش مصنوعی در اقتصادهای در حال توسعه» از میان سرفصل‌های اخیر، اندرو به بیان این نکته می‌پردازد که اتفاقا بر خلاف تصور،‌ هوش مصنوعی می‌تواند مثل یک سکوی پرش عمل کند و مسیر توسعه را در کشورهای درحال توسعه کوتاه کند. صنایع مختلف به جای اختراع چرخ از نو می‌توانند از تجربه کشورهای توسعه‌یافته استفاده کنند و نردبان توسعه را با هزینه‌ی کمتر و سرعت بیشتر بپیمایند. در نهایت اندرو اضافه می‌کند: «با وجودی که هوش مصنوعی در برخی کشورها بسیار پیشرو است اما هنوز در سراسر جهان یک تکنولوژی تازه محسوب می‌شود. بنابراین هنوز هزاران هزار حوزه‌‌ کشف نشده و بالقوه در رابطه با هوش مصنوعی وجود دارد که متخصصین در سراسر نقاط جهان،‌ چه در کشورهای توسعه‌یافته و چه در اقتصادهای در حال توسعه، می‌توانند به آن بپردازند و حوزه‌ای جدید خلق کنند.» او  در ادامه در مورد نحوه‌ی ورود کشورهای در حال توسعه به هوش مصنوعی توصیه می‌کند که این کشورها به صنایع داخلی خود توجه کنند و از پتانسیل‌های هوش مصنوعی برای بهبود آن صنایع استفاده نمایند. مشروح این درس را از زبان اندرو در ویدئوی زیر تماشا کنید:

برای استفاده از تمام مباحث این دوره‌ی رایگان، از طریق لینک زیر ثبت‌نام کنید:

https://www.coursera.org/learn/ai-for-everyone

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *