مجله همتک, مقالات آموزشی

خروس نباشیم، Ego دشمن ماست!

Ego (غَبغَب) به مجموعه‌ای از خصوصیات انسانی گفته می شود از جمله غرور، حق به جانب بودن و مبرا پنداشتن خود از اشتباه. این خصوصیت به شدت بی‌رنگ و بی‌بو و بی‌علامت است! دچار آن می‌شویم بی‌آنکه متوجه وجودش شده باشیم و به تنهایی می‌تواند یک کسب‌وکار را حتی وقتی در بهترین و موفق‌ترین وضعیت خود قرار دارد، به کلی نابود کند.

تعریف Ego 

Ego  (غَبغَب) به مجموعه‌ای از خصوصیات انسانی گفته می شود از جمله: غرور، حق به جانب بودن و مبرا پنداشتن خود از اشتباه، بی‌تفاوتی نسبت به دیگران، و خود مهم‌پنداری، و به اصطلاح باد به «غَبغَب» انداختن!

جالب است بدانید که به شدت بی‌رنگ و بی‌بو و بی‌علامت است! دچار آن می‌شویم بی‌آنکه متوجه وجودش شده باشیم! این خصوصیت به تنهایی می‌تواند یک کسب‌وکار را حتی وقتی در بهترین و موفق‌ترین وضعیت خود قرار دارد، به کلی نابود کند! 

Ego چگونه یک سازمان را به نابودی می‌کشاند؟

  1. افراد وقتی به مراتب شغلی بالاتر دست می یابند، قدرت بیش‌تری نیز کسب می‌کنند؛ و هنگامی که قدرت بیشتری کسب می‌کنند،‌ بیشتر در معرض تمجید دیگران قرار می‌گیرند. تعریف‌های زیادی از مردم می‌شنوند از این دست که: «خیلی عالی هستید»،‌ «شما بی‌نظیرید» و … . با شنیدن این حرف‌ها غبغب آدم‌ها فعال می‌شود و وقتی فعال شود، شروع به رشد می‌کند… . به این ترتیب، دید ما نسبت به محیط اطراف محدود و شناخت و بینش ما از واقعیت‌ها مخدوش می‌شود. این مساله به خصوص برای رهبران رده بالا یک مشکل بسیار جدی و خطرناک محسوب می شود و عدم توجه به آن می‌تواند کل سازمان را به نابودی بکشد. روان‌شناسان حوزه علوم رفتاری،‌ این را یک عارضه می‌دانند و به آن سندروم هوبریس (hubris syndrom) می‌گویند.
  2. داشتن غبغب روی رفتارهای  کوچک ما هم تاثیر می گذارد وقتی فکر کنیم که تنها معمار و سازنده‌ی موفقیتمان، خودمان هستیم،‌ ممکن است دست به رفتارهای غیرمودبانه و خودخواهانه بزنیم؛ بیشتر وسط حرف دیگران می‌پریم و کم‌تر تمایل داریم به حرف و نظر کسی گوش بدهیم.
  3. غبغب ِ بادکرده مانع از این می‌شود که اشتباهات‌مان را بپذیریم و از آن ها درس بگیریم. موقع شنیدن نقد دیگران،‌ سریع دیوار دفاعی به خود می‌گیریم و آن ثروت‌های ارزشمندی که می‌توانیم از بازخوردهای دیگران جمع کنیم، به راحتی از دست می‌دهیم.
  4. غبغب ما وقتی باد می‌کند،‌ کنترل روی خودمان و ارزش‌هایمن را از دست می‌دیم؛ دیگر امیال ما هستند که ما را سوق می‌دهند و دیگران به راحتی می‌توانند ما را پیش‌بینی کنند و بازی‌مان بدهند! ناخودآگاه تصمیماتی می‌گیریم که به ضرر خود ما و سازمان ماست.
  5. غبغب باد کرده به شدت ما را دچار بایاس تایید (confirmation bias) می‌کند: به دنبال اطلاعات یا افرادی می‌گردیم که ما و نظر ما رو تایید کنند! و به همین خاطر درون حبابی گیر می‌افتیم که فقط چیزهایی می‌شنویم و می‌بینیم که دوست داریم!
  6. به خاطر داشتن ِ غبغب، دوستان و همکاران‌مون رو از دست میدهیم. از فرهنگ محیطی که درآن هستیم فاصله میگیریم. و به مرور مشتری‌ها و شرکایمان را هم نادیده می‌گیریم. وسعت دید و بینش ما هر چه بیشتر به خاطر این خصوصیت خطرناک، تنگ‌تر و تنگ‌تر میشود.

غبغب ما باعث می‌شود ثروت‌های ارزشمندی که می‌توانیم از بازخوردهای دیگران جمع کنیم، به راحتی از دست بدهیم.

احساس خطر کردید؟

فوق العاده است! برای اینکه کمتر گرفتار غبغب بشویم، لازم است نسبت به آن احساس خطر کنیم! و «به طور پیوسته» مراقب باشیم. حالا چند راه کاربردی برای کمک به گرفتار نشدن در دام غبغب به شما ارائه می‌کنیم.

چگونه Ego را مهار کنیم؟

۱. به مزایا و پاداش‌هایی که در محیط کار به شما داده شده نگاه کنید. بعضی از اون‌ها کمک می‌کنند تا بهتر و با کارایی بیشتری کار کنین. این عالیه. اما بعضی از آن‌ها فقط پرستیژ و احساس قدرت و درنتیجه غبغب شما را بالا می‌برند. مثلا پارکینگ یا میز غذاخوری اختصاصی ِ از قبل رزرو شده، یا ورود از یک درب اختصاصی. این‌ امتیاز‌ها شدیدا به ضرر شما هستند و بهتر است هر چه زودتر کنارشان  بگذارید

۲. افرادی رو به مجموعه خود اضافه کنید که به غبغب شما خوراک ندهند! سعی کنید افرادی دارای اعتماد به نفس و جسارت در صحبت کردن و نقد کردن رو به تیم‌ خود اضافه کنید و از این افراد حمایت کنید.

۳. لحظاتی در پایان هر روز اختصاص بدید به فکر کردن به تمام افرادی که در موفقیت شما در اون روز نقش بازی کردن و با فرستادن یک پیام، صمیمانه و متواضعانه از آن ها تقدیر کنید و سعی کنید این کار را به یک عادت تبدیل کنید.

این نوشته از مقاله‌ی زیر گرفته شده است:

Ego is the enemy of good leadership

Harvard Business Review (Hougaard and Carter)

عبارت «Ego is the enemy» را در اینترنت سرچ کنید تا محتواها و ویدئوهای جالب دیگری در این زمینه پیدا کنید.

راستی، شما از چه راه‌هایی برای گرفتار نشدن در غبغب یا مهارآن استفاده می‌کنید؟

نوشته‌های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *